1.     Õlitatud puitpõrandate hooldamine

 

1.1.         Üldised juhised

 

Õige hoolduse korral peab puitpõrand kaua vastu ja säilitab hea väljanägemise. Kui järgida järgmisi lihtsaid juhiseid ja soovitusi, on tagatud põranda säilimine pikaks ajaks.

 

Kõige tähtsamad põhimõtted:

-  Jälgige niiskus- ja temperatuuritingimusi. Puitpõrandatele pika eluaea tagamiseks on vajalik, et ruumides oleks aasta läbi ühtlane temperatuur ja õhuniiskus. Puit- ja puitparkettpõrandatele on parim temperatuurivahemik 18-24°C, sobilik õhuniiskus on vahemikus 40-60 %.

-  Paigutage uksematid mõlemale poole välisust, et vältida põrandale liiva või muu abrasiivse mustuse (nt kivikeste) kogunemist.

-  Paigaldage mööbli jalgade alla vildid, et kaitsta põrandat kriimustuste eest.

-  Kasutage koristamisel minimaalselt vett, plekid eemaldage viivitamatult.

-  Korrapärane hooldusõlitamine minimaalselt üks kord aastas!

-  Kasutage hoolduseks sama tootja vahendeid, millega on põrandad eelnevalt töödeldud.

 

Õlitatud puidu hooldusõlitamise ja puhastamise sagedus sõltub puitpõranda kasutamiskoormusest. Õlitatud põrandatel, kus on väga suur kasutuskoormus (sh bürood) tuleb pöörata erilist tähelepanu igapäevasele hooldusele.

 


 

1.2.         Igapäevane hooldamine

 

Õlivahatatud pindadele tehakse igapäeva hooldust niiske lapi/mopi või harjaga/tolmuimejaga. Niiske puhastus tähendab seda, et peale mopi või puhastusmasinaga põranda puhastamist ei tohi põrand jääda märjaks ning puhastuse ajal ei tohi pinnale tekkida veekihti. Põranda lauspesu või selle pikemaks ajaks märjaks jätmine võib kahjustada nii õlitatud pinda kui puitu ennast ja sellised kahjustused ei kuulu garantii alla. Kasuta puitpõrandate hooldusel väga mõõdukalt vett ja pühi põrandale sattunud vedelik kiiresti ära!

 

Puhastamiseks ei tohi kasutada tugevaid leeliselisi ja happelisi puhastusvahendeid, kuna need puhastavad puidult ära ka puitu kaitsva õli ja vaha.

 

Regulaarseks ja igapäevaseks puhastamiseks on Osmo välja töötanud õlitatud puitpindadele spetsiaalsed hooldusvahendid, mida kasutades on tagatud kvaliteetne hooldus ja põranda hea välimus aastateks. Niiskeks puhastamiseks soovitatakse Osmo toodetega viimistletud puitpõrandatel kasutada Osmo Color Wisch Fix pesuvahendit (kood 8016), mis värskendab pinda seda leotamata.

 

Kui Osmo Color Wisch Fix pesuvahendit ei kasutata igapäevase hoolduse käigus, siis tuleb seda kasutada regulaarselt üks kord kuus.

 

 

 

1.3.         Plekkide eemaldamine

 

Tugevate plekkide eemaldamiseks sobib puhastusvahend Osmo Color Spray  kood 3029, mis kantakse puidule pihustiga. Peale puhastusvaha pealekandmist lastakse ainel 5-10 minutit toimida, seejärel puhastatakse pind lapiga. Kui plekk jääb endiselt puidule, siis soovitame musta kohta hõõruda punase poleervildiga, et mustus pinnalt lahti saada. Seejärel tuleb pind uuesti lapiga puhastada, et lahtine mustus eemaldada. Vajadusel kantakse puhastatud pinnale uus kiht värvitut puitpõrandate õlivaha. Juhul, kui plekki ei ole võimalik eemaldada Osmo Color Spray’ga, saab seda teha käsitsi õrnalt lihvides. Selleks soovitame kasutada lihvpaberit karedusega 150. Lihvitud pind õlitada kaks korda värvitu puitpõrandate õlivahaga, lastes esimesel õlikihil kuivada 12 tundi ja teisel kihil 24 tundi.

 

NB! Kõik õlivaha pealekandmiseks kasutatud lapid, svammid tuleb kohe pesta White Spirit’ga või hoiustada õhukindlas anumuas – isesüttimise oht!

 


 

1.4.         Perioodiline hooldusõlitus

 

Õlitatud põrandat on tunduvalt lihtsam värskenda kui lakitud põrandat – piisab põranda puhastamisest ja üle õlitamisest, lihvida pole vaja. Õlitatud põranda eeliseks on see, et tekkinud vigade parandamiseks ei pea kogu põrandat jälle üle õlitama – piisab rohkem kulunud kohtade (nt kõndimisteed, uksepaku esised jne) õlitamisest.

 

Hooldusõlitust tuleb teostada regulaarselt ja vastavalt ruumide kasutuskoormusele. Puitpõrandate hooldusõlitust tuleb teha vähemalt 1 kord aastas või tihedamini esimesel võimalusel, kui on märgata sissekulunud käiguradasid.

 

 

Hooldusõlitust on võimalik teostada kahel viisil: käsitsi ja poleermasinaga. Selleks:

1)    Puhastage eelnevalt pind lahtisest mustusest, kasutades tolmuimejat või harja.

2)    Enne õlitamist peske põrand, kasutades pesuvees hooldusvahendi kontsentraati Osmo Color Wisch Fix.

3)    Veenduge, et põrand on peale puhastamist täiesti kuiv.

4)    Juhul, kui põrand on väga määrdunud ning käsitsi pestes enam puhtaks ei lähe, on soovitav teha põrandale süvapuhastus Osmo Color hooldus-ja puhastusvahaga koodiga 1101, kasutades poleermasinat.

Toonitud õlivahaga töödeldud põrandate värskendamiseks kandke enne värvitu õlivaha kasutamist kulunud pinnale õhuke kiht Decor Wachs’i tooni ja see järel õlivaha.

 

5)    Käsitsi õlitamisel:

-   Kasutage tugevate harjastega pintslit.

-   Valage veidi Osmo Color puitpõrandate õlivaha põranda pinnale ning hõõruge see piki puidusüüd ühtlaselt laiali.

-   Jälgige hoolikalt, et põrandale ei satuks korraga liiga palju õli.

-   Põranda kuivamisaeg käsitsi õlitamisel on 24 tundi.

-   Kuivamise ajal peab olema tagatud ühtlane temperatuur ja õhuniiskus. Välistatud peab olema tuuletõmbus (põrandaõli kuivab ebaühtlaseks), kuid tagatub peab olema õhuvahetus, sest vastasel korral õli ei kuiva.

-   Õlitamise ajal ja õli kuivamise ajal peab ruumis olema õhutemperatuur vahemikus 18-23°C ning õhuniiskus 40-60 %.

6)    Poleermasinaga õlitades:

-   Osmo soovitab kasutada valget poleervilti ja Osmo Color värvitut õlivaha (kood 1101).

-   Valage veidi õli põrandale ning kasutades poleermasinat, õlitage kogu põrand ühtlaselt.

-   Põranda kuivamisaeg on vähemalt 12 tundi. Kuivamiseks vajalik aeg võib olla ka pikem, sõltudes otseselt õlitatava põrandamaterjali seisukorrast ja ruumides valitsevast sisekliimast.

-   Ka poleermasinaga õlitades on vajalik tagada samad sisekliima parameetrid kui käsitsi õlitades.