Õlitatud puitpõrandate hooldamine

Õige hoolduse korral peab puitpõrand kaua vastu ja säilitab hea väljanägemise. Kui järgida järgmisi lihtsaid juhiseid ja soovitusi, on tagatud põranda säilimine pikaks ajaks.

Kõige tähtsamad põhimõtted:

- Jälgige niiskus- ja temperatuuritingimusi. Puitpõrandatele pika eluaea tagamiseks on vajalik, et ruumides oleks aasta läbi ühtlane temperatuur ja õhuniiskus. Puit- ja puitparkettpõrandatele on parim temperatuurivahemik 18-24°C, sobilik õhuniiskus on vahemikus 40-60 %.

- Paigutage uksematid mõlemale poole välisust, et vältida põrandale liiva või muu abrasiivse mustuse (nt kivikeste) kogunemist.

- Paigaldage mööbli jalgade alla vildid, et kaitsta põrandat kriimustuste eest.

- Kasutage koristamisel minimaalselt vett, plekid eemaldage viivitamatult.

- Korrapärane hooldusõlitamine minimaalselt üks kord aastas!

- Kasutage hoolduseks sama tootja vahendeid, millega on põrandad eelnevalt töödeldud.

Õlitatud puidu hooldusõlitamise ja puhastamise sagedus sõltub puitpõranda kasutamiskoormusest. Õlitatud põrandatel, kus on väga suur kasutuskoormus (sh bürood) tuleb pöörata erilist tähelepanu igapäevasele hooldusele.


Igapäevane hooldamine

Õlivahatatud pindadele tehakse igapäeva hooldust niiske lapi/mopi või harjaga/tolmuimejaga. Niiske puhastus tähendab seda, et peale mopi või puhastusmasinaga põranda puhastamist ei tohi põrand jääda märjaks ning puhastuse ajal ei tohi pinnale tekkida veekihti. Põranda lauspesu või selle pikemaks ajaks märjaks jätmine võib kahjustada nii õlitatud pinda kui puitu ennast ja sellised kahjustused ei kuulu garantii alla. Kasuta puitpõrandate hooldusel väga mõõdukalt vett ja pühi põrandale sattunud vedelik kiiresti ära!

Puhastamiseks ei tohi kasutada tugevaid leeliselisi ja happelisi puhastusvahendeid, kuna need puhastavad puidult ära ka puitu kaitsva õli ja vaha.

Regulaarseks ja igapäevaseks puhastamiseks on Timberex välja töötanud õlitatud puitpindadele spetsiaalsed hooldusvahendid, mida kasutades on tagatud kvaliteetne hooldus ja põranda hea välimus aastateks. Niiskeks puhastamiseks soovitatakse Timberex toodetega viimistletud puitpõrandatel kasutada Timberex Bio-C, mis värskendab pinda seda leotamata.

NB! Kõik õlivaha pealekandmiseks kasutatud lapid, svammid tuleb kohe pesta White Spirit’ga või hoiustada õhukindlas anumuas – isesüttimise oht! 


Perioodiline hooldusõlitus

Õlitatud põrandat on tunduvalt lihtsam värskenda kui lakitud põrandat – piisab põranda puhastamisest ja üle õlitamisest, lihvida pole vaja. Õlitatud põranda eeliseks on see, et tekkinud vigade parandamiseks ei pea kogu põrandat jälle üle õlitama – piisab rohkem kulunud kohtade (nt kõndimisteed, uksepaku esised jne) õlitamisest.

Hooldusõlitust tuleb teostada regulaarselt ja vastavalt ruumide kasutuskoormusele. Puitpõrandate hooldusõlitust tuleb teha vähemalt 1 kord aastas või tihedamini esimesel võimalusel, kui on märgata sissekulunud käiguradasid.

Hooldusõlitust on võimalik teostada kahel viisil: käsitsi ja poleermasinaga. Selleks:

Puhastage eelnevalt pind lahtisest mustusest, kasutades tolmuimejat või harja.

Enne õlitamist peske põrand, kasutades pesuvees hooldusvahendi kontsentraati Timberex Bio-C.

Veenduge, et põrand on peale puhastamist täiesti kuiv.

Toonitud õlivahaga töödeldud põrandate värskendamiseks kandke enne värvitu õlivaha kasutamist kulunud pinnale õhuke kiht toonõli ja seejärel õlivaha.


Käsitsi õlitamisel

- Kasutage madalakarvalist rulli.

- Valage rullialusele Saicos Hard Wax Oil õlivaha, ning rullige see piki puidusüüd ühtlaselt laiali.

- Jälgige hoolikalt, et põrandale ei satuks korraga liiga palju õli.

- Põranda kuivamisaeg käsitsi õlitamisel on 24 tundi.

- Kuivamise ajal peab olema tagatud ühtlane temperatuur ja õhuniiskus. Välistatud peab olema tuuletõmbus (põrandaõli kuivab ebaühtlaseks), kuid tagatub peab olema õhuvahetus, sest vastasel korral õli ei kuiva.

- Õlitamise ajal ja õli kuivamise ajal peab ruumis olema õhutemperatuur vahemikus 18-23°C ning õhuniiskus 40-60 %. 


Poleermasinaga õlitades

- On soovitav kasutada valget poleervilti/poleerlappi ning Timberex Satin Oil-i.

- Valage veidi õli põrandale ning kasutades poleermasinat, õlitage kogu põrand ühtlaselt.

- Põranda kuivamisaeg on vähemalt 12 tundi. Kuivamiseks vajalik aeg võib olla ka pikem, sõltudes otseselt õlitatava põrandamaterjali seisukorrast ja ruumides valitsevast sisekliimast.

- Ka poleermasinaga õlitades on vajalik tagada samad sisekliima parameetrid kui käsitsi õlitades.